Aktivní práce dobrovolníků v radách a výborech a přenášení informací o plánovaných projektech směrem k širší veřejnosti, tím se vyznačuje spolupráce s veřejností v norském městě Fredrikstad. K tomuto a mnoha dalším poznáním dospěli účastníci studijní cesty do Norska, která se uskutečnila v rámci projektu „Zapojení veřejnosti do rozvoje obce“.
Celkem 24 účastníků vyrazilo první zářijový týden do Norského města Fredrikstad, aby načerpali příklady dobré praxe při komunikaci s veřejností a přenesli je do českých podmínek. Nabitý program umožnil účastníkům diskuzi se norskou starostkou Siri Martinsen, která v krátkosti představila město a vyzdvihla zejména důležité projekty, na kterých pracují. Na téma projektů navázal Per-Erik Torp, vedoucí odboru životního prostředí a rozvoje města. Z jeho slov vyplynulo, že většina projektů se aktuálně zaměřuje na dosažení vyššího počtu obyvatel, kterého chtějí docílit vybudováním příjemného bydlení, nabídkou pracovních příležitostí a vytvořením konceptu města přívětivého pro jeho obyvatele s komplexní sítí obchodů a služeb v docházkové vzdálenosti. Nová výstavba je především předmětem developerů a soukromých investorů, kteří s městem komunikují.
Zajímavým bodem programu byla také účast na setkání místních výborů, pro které v Norsku používají označení „komuna“. Tento pojem lépe vystihuje, že jde o komunitu lidí, které spojuje buď územní blízkost, věk nebo zájem. Ve výborech lidé pracují v pozici dobrovolníků a informace předávají širší veřejnosti ve své lokalitě. Zajímavým zjištěním byl fakt, že spolupráce developerů s výbory je mnohem intenzivnější než u nás. Povinností developerů je všechny své projekty již v plánovací fázi řešit a projednávat s občany právě prostřednictvím výborů, kterých je ve městě celkem 22.
Další dílčí fází vzájemné komunikace jsou setkání zástupců výborů, městských organizací, volených představitelů, interních hostů a externích odborníků. Účelem je vyhodnocení jednotlivých podnětů z výborů, vyhodnocení spolupráce s městem a reakce na jednotlivé projekty města. Tato setkání se konají 4x ročně.
V Norsku dávají prostor i mladým. Při městě funguje na úrovni středního školství tzv. Rada mládeže ve Fredrikstadu, která má za úkol přenášet názory, podněty a potřeby mladých lidí směrem k politikům a dalším osobám s rozhodovací pravomocí.
Ve všech projektech klade Fredrikstad důraz na udržitelnou mobilitu. Podle územního plánovače Erlinga Gunnufsena chce město nulový nárůst osobní dopravy. Toho by chtělo docílit maximální motivací k využívání městské hromadné dopravy, cyklodopravy i chůze. Naopak na poli osobní dopravy počítá město se zavedením plateb na cestách, mýtného, zákaz vjezdu do určitých částí nebo změn parkovací politiky. Jen tak lze podle nich vytlačit vozidla z města.
Důvodem studijní cesty bylo poznat prostředky komunikace a dobrou praxi v zahraničí. Další aktivitou projektu budou vzdělávací workshopy, kde proběhne diskuze o nabytých zkušenostech s cílem najít řešení, jak nejlépe přenést zkušenosti norského partnera do českého prostředí. Zprávy ze studijní cesty budou také využity při prezentaci na závěrečné konferenci.
Informace o projektu:
Název: Zapojení veřejnosti do rozvoje obce
Termín realizace 1.4.2022 – 30.4.2024
Rozpočet: 4 869 846 Kč
Projekt je financovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru v rámci Programu Řádná správa věcí veřejných.
Registrační číslo projektu: GG-MGS1-003
Město Otrokovice má v projektu roli žadatele a hlavního realizátora, partnery projektu jsou norský Fredrikstad, dále pak obce a města Halenkovice, Jeseník, Kopřivnice, Kurovice, Kutná Hora, Nová Dědina, Říčany, Turnov, Uherský Brod, Valašské Meziříčí, Žlutava a Mikroregion Ivančicko, sdružující dalších čtrnáct obcí Jihomoravského kraje.